Radio Køge FM 98.2 - 106.2 - 106.8 MHz


NYHEDER:

 Kontakt redaktionen:

 

 E-mail:

 radio@radio- koege.dk

 

 Tlf: +45 56655222

 

 

Rishøj Boldklubs pengekasse er tom

Opdateret 03-10-2011 kl. 13:02 - redaktion: radio@radio-koege.dk - Nyhedsarkiv: Klik her



 

KØGE: De seneste år har flere danske divisionsklubber haft store økonomiske problemer. Nu melder yderligere en klub sig så på banen med problemer, 2. divisionsklubben Rishøj har ikke penge til den daglige drift.


- Vi vælger allerede nu, inden situationen udvikler sig, at gå ud i offentligheden og melde ud om, hvordan det økonomisk står til. Situationen er helt klar: Vi har ikke til den daglige drift når alle har fået hvad de har krav på her ved månedsskiftet, siger formand René Unger til Lørdagsavisen.dk.

Tirsdag aften blev spillerne informeret om situationen, og formanden glæder sig over, at de bakker op om klubben.

- Jeg synes det var et rigtigt positivt møde, hvor spillerne bakkede op og virkede fortrøstningsfulde og meldte helt klart ud, at de ville spille sæsonen videre uden problemer. Så må vi i bestyrelsen jo trække i arbejdstøjet og forsøge at finde midlerne til den daglige drift fremover, siger Unger.

De økonomiske problemer skyldes at sponsorer, der skulle spytte 200.000 kroner i kassen, ikke har betalt deres sponsorater.

 

Spillerne får ikke penge resten af året, hvis der ikke er penge i kassen. Det er meget enkelt, siger René Unger, der er formand for Rishøj BK, til Dagbladet.



Hør indslag

 




(C) Radio Køge Aps - Astersvej 23 B - 4600 Køge - Tlf. +45 56 65 52 22 - Email: radio@radio-koege.dk